Fitness

Barbell vs Dumbell: Hangisi Daha Avantajlı?

barbell vs dumbbell

Dengeleyici Kasları Güçlendirme

Daha önce barbell ile squat yapmayı denediyseniz, çömelmeye inerken hem baş üstü pozisyonunu hem de karın bölgesini stabilize etmenin inanılmaz zorluğunun farkında olmuşsunuzdur. Dambıllar doğru şekilde kullanıldığında, barbell’a göre sadece zorluğun önemli ölçüde arttığını fark etmekle kalmayacak aynı anda dengeniz de neredeyse on kat artacaktır. Örnek olarak her iki kolu da kullanmayıp bunun yerine iş yükünü tek kola indirgediğinizde kendinizi uyum sağlamaya, güçlendirmeye ve üstesinden gelmeye zorladığınızı görebilirsiniz.

Avantajlı taraf: Dumbell

Ağırlık

Muhtemelen, halter hareketlerinin eğlenceli kısmı daha fazla ağırlık kaldırmak düşüncesi ile bağlantılıdır. Vücudumuzda birden fazla kas çalıştırırken, daha fazla güç çıkışı üretebilir ve böylece daha ağır yükleri kaldırabiliriz. Kısacası bir çok insan dumbell kullanırken barbell’a göre daha çok eğlenmektedir. Dumbell ve barbell aynı pozisyonlarda karşılaştırıldığında dumbell’in daha yorucu ve rahatsız edici olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Tabi maksimum gelişim için her ne kadar dumbell daha faydalı olabilse de, rahatlık bakımından barbell ön plandadır.

Avantajlı taraf: Barbell

Çok Yönlülük

Neredeyse barbell ile gerçekleştirilen her hareket bir çift dambıl ile yapılabilir ancak tersi için aynı şey söz konusu değildir. Arka deltoidlerinizi izole etmeyi düşündüğünüzde, bu gibi hareketler barbell ile ağırlığı her ne kadar değiştirmeye çalışsanız da bir dumbell etkisi yaratmayacaktır.

Avantajlı taraf: Dumbell

Hareket Aralığı (Range of Motion)

Barbell ile yaptığımız hareketlerde barbell tek parça olduğundan dolayı hareketi belli bir yere kadar yapabiliriz. Örneğin bench press yaptığımızı düşünürsek hareket aralığı en son göğsümüze değene kadar olacaktır. Diğer durumda dumbell ile bench press yaptığımızı düşündüğümüzde bu hareket aralığını daha da artırarak kas aktivasyonunu da beraberinde artırabiliriz. Kas aktivasyonunu artırabileceğimiz hareketlerde çalışacak kaslar: Pektoralis majör, anterior deltoidler, serratus anterior, coracobrachialis, skapula fiksatörleri, trapezii ve trisepsleri olabilir.

Avantajlı taraf: Dumbell

Sonuç olarak hangi taraf daha avantajlı?

Yaptığımız değerlendirmelerde her ne kadar dumbell’in daha avantajlı olduğunu görmüş olsak da bu karar kişiden kişiye göre değişebilir fakat kas aktivasyonundan ve hissiyattan daha fazla verim alabilmek için dumbell kullanılmasının daha iyi sonuçlar verebileceğini söyleyebiliriz.