13 Şubat 2013 Çarşamba

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Gün ve gün yaza doğru yaklaştığımız bu zamanlarda en çok gelen soru karın kası nasıl yapılır.

Çok kısa ve net bir yazı olacak. Karın kası mekik çekerek veya karın kaslarınızı çalıştırarak belirginleştirilebilecek bir kas değildir. Belirginleştirmek diyorum çünkü hepimizde karın kası vardır.

Karın kaslarınız eğer gözükmüyorsa üstünü yağ ile kaplamışsınız demektir. Eğer gözle görünür bir göbeğiniz yoksa ve karın kasınız yine de gözükmüyorsa çok dert yapmayın. Büyük ihtimalle normal bir yağ oranına sahipsiniz demektir.

Karın kasınızın belirgin olması için erkekseniz %10; kadınsanız %18 civarında bir yağ oranına sahip olmanız gerekir. Bu yağ oranı da profesyonel sporcular ve atletlerin sahip olduğu bir orandır.

Kısaca bir tablo yapmak gerekirse erkekler için;

%5 ve altı - Minimum yağ oranı
%5 - %13 - Atletler, profesyonel sporcular
%14 - %17 - Fit vücutlu diyebileceğimiz kişiler
%18 - % 22 - Normal vücut
%22 ve üstü - Şişman vücut

Kadınlar için ise;

%13 ve altı - Minimum yağ oranı
%14 - %20 - Atletler, profesyonel sporcular
%20 - %25 - Fit vücutlu diyebileceğimiz kişiler
%25 - %30 - Normal vücut
%30 ve üstü - Şişman vücut

Sonuç olarak yağ oranınızı atlet, profesyonel sporcu seviyesine çıkarırsanız karın kasınız belirginleşir. Bunun için de yapmanız gereken yağ yakmaktır, kardiyo & fitness hareketlerine ağırlık vermektir. Ve beslenmenizdeki altın kurallara dikkat ederek yağ yakımını hızlandırmaktır.

Şu anki vücut tipiniz ne olursa olsun istediğiniz yağ oranına da disiplinli egzersizle ulaşabileceğinizi unutmayın. Aşağıda büyük bir ciddiyetle videoları izleyip bir sonraki hareketin gelmesini beklediğim bir güncel resmim ve daha önce paylaştıklarımdan eski bir resmimi bulabilirsiniz.

Yıl: 2013 Kilo:70

Yıl: 2009 Kilo:103

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder